bayrak

Yalova'ya kent meydanı

yalova meydan

AK Parti Yalova il Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, ikinci kent meydanı projesine ilişkin, "Bizim kararımızdan önce orası konut alanıydı ve emsali ikiydi, yani oraya 7 katlı bin 400 daireden oluşan beton bloklar yapılabilirdi. Bu kararımızla betonlaşmanın önüne geçtik." dedi.

Öztabak, gazetecilere yaptığı açıklamada, aldıkları meydan kararının ardından bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldıklarını belitti.

Söz konusu bölgenin yaşanılabilecek doğal afetlerde toplanma alanı olduğunu ve aynı şeklide kalmasını isteyenlerin olduğunu belirten Öztabak, şunları kaydetti:

"Bizim kararımızdan önce orası konut alanıydı ve emsali ikiydi, yani oraya 7 katlı bin 400 daireden oluşan beton bloklar yapılabilirdi. Bu kararımızla betonlaşmanın önüne geçtik. 1999 depreminde kullanılan alan 20 bin metrekareyken, bunu 70 bin metre kareye çıkarıyoruz. Aldığımız bu karar ile tapusu belediyeye ait olsa bile Yalovaspor'un yuvası olan tesislerin ve amatör spor kulüplerimizin kullandığı tesislerin kalıcı olmasını sağladık, çünkü 70 bin metrekarelik bir meydan içinde 2 bin 100 metre kare kapalı olmak şartıyla spor tesisleri yer alabilir. Konut olarak kalsaydı her an yapılaşmaya müsait bir alan olarak kalacaktı."

Bu alanın Yalovaspor'un tesislerinin bulunduğu 10 bin metrekaresinin Yalova Belediyesinin mülkü olduğunu hatırlatan Öztabak, şunları söyledi:

"Buranın satılma riski vardı. AK Parti gurubu olarak böyle bir satış kararına izin vermeyiz. Belediye yönetimi olarak her ne kadar bundan önce de izin vermemiş olsak da bir yöntem geliştirdiler, önce alacaklı taşeronlara icra koyduruyorlar, sonra da 'icrayla satılırsa kamu zararı oluşur, izin verince ihaleye çıkıp satalım' diyerek bizi ikna ediyorlardı. Fakat bakıyoruz ki, yapılan ihalelerin genelinde rekabet şartları oluşamamış, değerinin üstünde satışlar gerçekleşmemiş. Konut olarak kalması veya spor tesis alanına dönmesi halinde buraya önümüzdeki süreçte icra konulabilir çünkü Yalova Belediyesi ekonomik olarak her geçen gün kötüye gidiyor.Bu alanı da bu sebeple meydan olarak plana işliyoruz."

 

mini logo

www.e-yalova.com | Yalova'ya dair en güzel web portalı... Copyright © 2015 - 2020 | Tüm hakları saklıdır.

logo1

Makale Görünüm Sayısı
284724